MUNICIPAL  ELECTION 2005

 

 

Municipality

:

Katwa

Total Ward

:

19

Party Wise Break-up

INC

:

17

CPI(M)

:

2

 

Ward Wise Result of Katwa Municipality

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

Asoke Kumar Ghosh

Communist Party of India (Marxist)

639

Mrityunjoy Ghosh

Eyad Ali Khan

All India Trinamool Congress

15

Mrityunjoy Ghosh

Indian National Congress

656

2

Tejendra Nath Bhakta

Indian National Congress

542

Subhas Chandra Sikdar

Paresh Chandra Mondal

Bharatiya Janata Party

13

Subhas Chandra Sikdar

Communist Party of India (Marxist)

664

3

Uma Dutta

Bharatiya Janata Party

30

Manju Rani Bhakta

Dipali Haldar

Communist Party of India (Marxist)

1028

Manju Rani Bhakta

Indian National Congress

1053

4

Krishna Kumar Mondal

Communist Party of India (Marxist)

1334

Samir Kumar Saha

Narayan Das

All India Trinamool Congress

42

Samir Kumar Saha

Indian National Congress

1881

5

Krishna Hazra

Communist Party of India (Marxist)

721

Chandana Majhi

Chandana Majhi

Indian National Congress

1364

Purnima Pal

All India Trinamool Congress

55

6

Kanika Singha

Indian National Congress

1553

Kanika Singha

Jharna Roy Chowdhury

Communist Party of India (Marxist)

671

Swapna Das

All India Trinamool Congress

186

7

Dhirendra Nath Haldar

Indian National Congress

1764

Dhirendra Nath Haldar

Pradip Laha

Bharatiya Janata Party

66

Rajatava Mallick

Communist Party of India (Marxist)

1335

Narayan Dutta

Janata Dal

17

Asok Dan

Independent

20

8

Wasin Sk.

All India Trinamool Congress

21

Kaushik Chattopadhyay

Kishore Kumar Ghosh

Bharatiya Janata Party

34

Kaushik Chattopadhyay

Communist Party of India (Marxist)

1231

Khondaker Golam Morshed (Ganu Master)

Indian National Congress

1124

9

Sheli Begam

Communist Party of India (Marxist)

757

Habiba Haque

Hanufa Bibi

All India Trinamool Congress

20

Habiba Haque

Indian National Congress

856

10

Chandan Pal

All India Trinamool Congress

26

Chatterjee Jitendranath

Chatterjee Jitendranath

Indian National Congress

1375

Debabrata Mukherjee

Communist Party of India (Marxist)

1117

Mahitosh Karmakar

Independent

11

11

Dipul Ghosh

All India Trinamool Congress

163

Sunil Debnath

Bharat Chandra Das

Communist Party of India (Marxist)

1070

Sunil Debnath

Indian National Congress

1955

12

Chhanda Bhattacharjee

Bharatiya Janata Party

161

Rumpa Poddar (Das)

Bandana Chakraborty

Communist Party of India (Marxist)

1479

Rumpa Poddar (Das)

Indian National Congress

2099

13

Usha Shaw

Indian National Congress

592

Usha Shaw

Jaynal Abedin Sk.

Communist Party of India (Marxist)

355

Sanjoy Rishi

Samajwadi Party

16

Nayan Modak

Independent

13

14

Amar Ram

Indian National Congress

1450

Amar Ram

Basanta Tanti

All India Trinamool Congress

13

Md. Altaf Sk.

Revolutionary Socialist Party

607

Shyamal Modak

Samajwadi Party

5

Apurba Chakraborty

Independent

15

15

Bela Mukherjee

Communist Party of India (Marxist)

1156

Lalita Dutta

Lalita Dutta

Indian National Congress

1343

Lilabati Mondal

All India Trinamool Congress

18

16

Gobinda Ram Manna

Communist Party of India (Marxist)

769

Samindra Nath Bandyopadhyay(Tamal)

Samindra Nath Bandyopadhyay(Tamal)

Indian National Congress

770

Sadhan Kumar Ghosh

Independent

9

17

Kartick Saha

All India Trinamool Congress

18

Rabindra Nath Chatterjee

Kaushik Bramhachari

Communist Party of India (Marxist)

592

Rabindra Nath Chatterjee

Indian National Congress

1408

18

Baishakhi Mitra

Communist Party of India (Marxist)

385

Subhra Roy

Mrinmoyee Banerjee

All India Trinamool Congress

24

Subhra Roy

Indian National Congress

826

19

Arab Ali Sk.

Communist Party of India (Marxist)

1057

Gousur Rahaman Chowdhury(Jony)

Gousur Rahaman Chowdhury(Jony)

Indian National Congress

1329

Gurudas Mukhopadhyay

All India Trinamool Congress

2

Nurjamal Sk.

Samajwadi Party

9

 

Municipality

:

Dainhat

Total Ward

:

14

Party Wise Break-up

CPI(M)

:

9

INC

:

3

AITC

:

2

 

 

Ward Wise Result of Dainhat Municipality

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

Indranath Saha

All India Trinamool Congress

169

Prasanta Kumar Das

Ganesh Chandra Das

Bharatiya Janata Party

14

Debi Prasad Saha

Indian National Congress

211

Prasanta Kumar Das

Communist Party of India (Marxist)

334

Bappa Mondal

Samajwadi Party

1

2

Jharna Rajowar

Indian National Congress

516

Shata Laxmi Sarkar

Malati Rajowar

All India Trinamool Congress

22

Shata Laxmi Sarkar

Communist Party of India (Marxist)

588

Putul Mazumdar

Samajwadi Party

9

3

Tarak Nath Saha

Bharatiya Janata Party

156

Madan Mohan De

Madan Mohan De

All India Trinamool Congress

307

Madhab Chandra Saha

Indian National Congress

120

Netai Hazra

Samajwadi Party

4

Jibendra Nath Sanyal

Independent

218

4

Ajit Banerjee

Indian National Congress

361

Ajit Banerjee

Asim Saha

All India Trinamool Congress

271

Bipul Baran Kumar

Communist Party of India (Marxist)

97

Ranjit Bhakta

Samajwadi Party

4

5

Krishna Mukherjee

Indian National Congress

304

Saraswati Bhattacharyya

Basanti Kayal

Communist Party of India (Marxist)

230

Saraswati Bhattacharyya

All India Trinamool Congress

367

Tarashankari Dutta

Samajwadi Party

10

6

Jawhar Lal Chattopadhyay

Communist Party of India (Marxist)

281

Jawhar Lal Chattopadhyay

Tapas Adhikary

Bharatiya Janata Party

75

Basudeb Podder

All India Trinamool Congress

153

Radha Nath Bhattachayya

Indian National Congress

208

Kali Das Roy

Samajwadi Party

59

7

Kalpana Baidya

All India Trinamool Congress

73

Ruma Mondal

Tinku Haldar

Bharatiya Janata Party

37

Parbati Howladar

Indian National Congress

442

Ruma Mondal

Communist Party of India (Marxist)

494

8

Gopal Bauri

Indian National Congress

272

Subrata Roy

Nikhil Chandra Bala

All India Trinamool Congress

95

Subrata Roy

Communist Party of India (Marxist)

297

Amar Biswas

Samajwadi Party

5

Golak Behari Mondal

Independent

0

9

Bidyut Baran Bhakta

Communist Party of India (Marxist)

552

Bidyut Baran Bhakta

Sisir Mondal

Indian National Congress

502

Sanjoy Barui

All India Trinamool Congress

8

Balaram Roy

Samajwadi Party

1

10

Anjali Mondal

Communist Party of India (Marxist)

624

Anjali Mondal

Gouri Sannyasi

All India Trinamool Congress

5

Sefali Majumdar

Indian National Congress

586

Manorama Roy

Samajwadi Party

5

11

Netai Chand Mahanta

Bharatiya Janata Party

7

Pradip Roy

Pradip Roy

Communist Party of India (Marxist)

401

Santosh Das

Indian National Congress

238

Saha Ranojit Kumar

All India Trinamool Congress

131

Sudip Bhattacharyya

Independent

26

12

Arati Das

Indian National Congress

326

Arati Das

Rani Das

Communist Party of India (Marxist)

245

Shipra Mitra

All India Trinamool Congress

74

Biva Roy

Samajwadi Party

44

13

Anil Kumar Mandal

Bharatiya Janata Party

11

Sudipta Roy

Sanat Biswas

Communist Party of India (Marxist)

527

Sudipta Roy

Indian National Congress

529

S.N.S.C (Kajal)

All India Trinamool Congress

66

Jayanta Saha

Samajwadi Party

3

14

Kartick Das

All India Trinamool Congress

145

Ranajit Debnath

Probhat Kumar Mondal

Bharatiya Janata Party

159

Ranajit Debnath

Communist Party of India (Marxist)

258

Subol Chandra Chosh

Indian National Congress

199

Kishalaya Aich Sarkar

Samajwadi Party

2

Samir Kumar Biswas

Independent

10

 

 

Municipality

:

Memari

Total Ward

:

16

Party Wise Break-up

CPI(M)

:

15

AITC

:

1

 

Ward Wise Result of Memari Municipality

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

Doli Sardar

Indian National Congress

79

Pradip Rajak

Pradip Rajak

Communist Party of India (Marxist)

1167

Santosh Bowal

All India Trinamool Congress

670

2

Bharati Bag

Communist Party of India (Marxist)

770

Bharati Bag

Minati Santra

Indian National Congress

497

3

Niwajuddin Sk.

Communist Party of India (Marxist)

708

Niwajuddin Sk.

Firoj Ali Sk.

Indian National Congress

239

Sushama Dutta

All India Trinamool Congress

89

4

Prasanta Kumar Kumar

Communist Party of India (Marxist)

763

Prasanta Kumar Kumar

Sisir Kumar Nayek

All India Trinamool Congress

394

Shrabon Shaw

Indian National Congress

42

5

Kalpana Ghosh

Indian National Congress

215

Nandita Das

Nandita Das

Communist Party of India (Marxist)

549

Sushama Dutta

All India Trinamool Congress

58

6

Kamrul Islam Sk.

All India Trinamool Congress

26

Biswas Pijush Kanti

Jayanta Roy

Indian National Congress

319

Biswas Pijush Kanti

Communist Party of India (Marxist)

394

7

Amarendra Chatterjee

Communist Party of India (Marxist)

562

Swapan Bishaye

Suprio Samanta

Indian National Congress

377

Swapan Bishaye

All India Trinamool Congress

588

8

Arati Ganguly

Communist Party of India (Marxist)

705

Arati Ganguly

Kajal Rani Dutta

Indian National Congress

232

Mita Bose

All India Trinamool Congress

548

9

Muni Hemram

Indian National Congress

559

Shreemati Hansda

Shreemati Hansda

Communist Party of India (Marxist)

611

10

Arun Dasgupta

Indian National Congress

725

Ashoke Kumar Josh

Ashoke Kumar Josh

Communist Party of India (Marxist)

770

Asish Ghosh Dasidar

All India Trinamool Congress

78

11

Kutubuddin Sk.

All India Trinamool Congress

92

Biswanath Bishayee

Biswanath Bishayee

Communist Party of India (Marxist)

559

Sirajul Basir Mallick

Indian National Congress

402

12

Adhikari Sujata

All India Trinamool Congress

546

Sanghamitra Mukherjee

Tumpa Swarnakar

Indian National Congress

21

Sanghamitra Mukherjee

Communist Party of India (Marxist)

555

13

Kinkar Singharoy

Indian National Congress

87

Swapan Saha

Bidyut Dey

All India Trinamool Congress

289

Swapan Saha

Communist Party of India (Marxist)

794

14

Avijit Konar

Communist Party of India (Marxist)

875

Avijit Konar

Mohan Ghosh

Indian National Congress

209

Sajanaj Mondal

All India Trinamool Congress

125

15

Ram Krishna Das

Communist Party of India (Marxist)

844

Ram Krishna Das

Madhusudan Das

Party for Democratic Socialism

560

16

Selina Begam Sk.

Communist Party of India (Marxist)

399

Selina Begam Sk.

Nasim Banu Alam

Party for Democratic Socialism

366

 

Municipality

:

Jamuria

Total Ward

:

22

Uncontested

:

5 [CPI(M)]

Party Wise Break-up

CPI(M)

:

14+5=19

AIFB

:

1

CPI

:

1

INC

:

1

 

Ward Wise Result of Jamuria Municipality

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

 

Mukta Bouri

All India Trinamool Congress

654

Rekha Roudas

Rekha Roudas

Communist Party of India (Marxist)

1139

2

 

Mangali Bhuiyna

All India Trinamool Congress

26

Shila Sarkar

Shila Sarkar

Communist Party of India (Marxist)

2585

3

 

Arup Bouri

Communist Party of India (Marxist)

2469

Arup Bouri

Tarun Das

Indian National Congress

44

4

Bishnu Pathak

Communist Party of India (Marxist)

 

Uncont-ested

Bishnu Pathak

5

Monimala Pal

Communist Party of India (Marxist)

Monimala Pal

6

Beni Ruidas

Communist Party of India (Marxist)

Beni Ruidas

7

Tapas Kabi

Communist Party of India (Marxist)

Tapas Kabi

8

Sunil Ruidas

Communist Party of India (Marxist)

Sunil Ruidas

9

 

Debendra Nath Mudi

Indian National Congress

66

Suku Baski

Suku Baski

Communist Party of India (Marxist)

2579

10

 

Mamata Bouri

All India Trinamool Congress

580

Sudha Bauri

Sudha Bauri

Communist Party of India (Marxist)

2195

11

 

Tarak Nath Kora

All India Trinamool Congress

797

Natabar Kora

Natabar Kora

Communist Party of India (Marxist)

1632

12

 

Triloky Nath Tiwari

Indian National Congress

566

Sukhamoy Panday

Sukhamoy Panday

Communist Party of India

1583

Kedar Ram

Independent

161

13

 

Minati Mondal

Communist Party of India (Marxist)

2208

Minati Mondal

Sujata Mukherjee

Indian National Congress

399

14

 

Gour Kora

All India Trinamool Congress

1016

Judhu Kisku

Judhu Kisku

Communist Party of India (Marxist)

1072

15

 

Ajit Dutta

Communist Party of India (Marxist)

911

Gopal Dutta

Gopal Dutta

Indian National Congress

1025

Ghanshyam Das

Bharatiya Janata Party

21

16

 

Arati Bouri

Communist Party of India (Marxist)

3241

Arati Bouri

Gita Roychowdhuty

Independent

516

17

 

Sujit Dutta

Communist Party of India (Marxist)

4415

Sujit Dutta

Somnath Chatterjee

Indian National Congress

69

Rajendra Prasad

Independent

208

Sachidananda Misra

Independent

53

18

 

Paresh Paul

Communist Party of India (Marxist)

1558

Paresh Paul

Shukdeb Bauri

All India Trinamool Congress

462

19

 

Kishore Hari

Indian National Congress

925

Manik Chandra Mandal

Manik Chandra Mandal

Communist Party of India (Marxist)

2188

20

 

Nasima Khatoon

Communist Party of India (Marxist)

1705

Nasima Khatoon

Sayera Bano Mohammad

All India Trinamool Congress

456

21

 

Bharat Paswan

Communist Party of India (Marxist)

1008

Bharat Paswan

Ramchandra Nonia

All India Trinamool Congress

404

22

 

Abdul Barik Sk

Indian National Congress

1424

Subal Nath

Subal Nath

All India Forward Bloc

2227

 

 

Municipality

:

Raniganj

Total Ward

:

21

Uncontested

:

1 [CPI(M)]

Party Wise Break-up

CPI(M)

:

19+1=20

CPI

:

1

 

Ward Wise Result of Raniganj Municipality

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

Sumitra Ruidas

Communist Party of India (Marxist)

4002

Sumitra Ruidas

Mina Ruidas

Independent

273

2

Ram Kirit Bhakat

Communist Party of India (Marxist)

2303

Ram Kirit Bhakat

Sanjib Kumar Bhagat

Independent

618

3

Supriyo Roy

Communist Party of India (Marxist)

2442

Supriyo Roy

Rajkumar Mitra

Independent

635

4

Amarnath Keshri

Bharatiya Janata Party

304

Bijay Singh

Bijay Singh

Communist Party of India (Marxist)

2518

Kanchan Kanti Tiwari

Independent

942

5

Krishna Dasgupta

Communist Party of India (Marxist)

1286

Krishna Dasgupta

Chhaya Debbhuti

Indian National Congress

49

Mamata Halder

Independent

705

6

Anup Kumar Mitra

Communist Party of India (Marxist)

2752

Anup Kumar Mitra

Satya Narayan Saw ( Kajal Saw)

Independent

196

7

Sailen Bauri

Communist Party of India (Marxist)

2075

Sailen Bauri

Shyam Kumar Das

Independent

176

8

Purnima Panda

Communist Party of India (Marxist)

868

Purnima Panda

Nupur Dey

Independent

398

9

Asoke Bhattacharya

Communist Party of India (Marxist)

867

Asoke Bhattacharya

Jayanta Bauri

Bharatiya Janata Party

18

Sailen Ruidas

Independent

135

10

Rabindranath Paul

Communist Party of India (Marxist)

1108

Rabindranath Paul

Tarun Garai

Independent

638

11

Ishrat Fatma Khan

Communist Party of India (Marxist)

1004

Ishrat Fatma Khan

Hena Khatoon

Indian National Congress

632

Kaneez Fatma Qurashi (Nuri)

Independent

460

12

Ranu Dutta

Communist Party of India (Marxist)

1756

Ranu Dutta

Gopimohan Roy

Independent

187

13

Arjun Viswakarma

Bharatiya Janata Party

23

Arij Jalish

Arij Jalish

Communist Party of India (Marxist)

832

Md Imtiyajul Haque

Indian National Congress

218

Alauddin Akhtar ( Mangru Bhai)

Independent

380

14

Aparna Ganguly

Communist Party of India (Marxist)

623

Aparna Ganguly

Phalguni Dey

Indian National Congress

143

Bani Singha

Independent

46

15

Shabi Badyakar

Indian National Congress

98

Bulu Badyakar

Bulu Badyakar

Communist Party of India (Marxist)

922

Shova Badyakar

Independent

441

16

Kalimuddin Mohammad

Bharatiya Janata Party

44

Dilip Kumar Gupta

Dilip Kumar Gupta

Communist Party of India (Marxist)

1908

Birju Paswan

Indian National Congress

54

Ramprabesh Prasad

 

 

Independent

290

17

Sanjoy Mondal

Communist Party of India (Marxist)

Uncont-ested

Sanjoy Mondal

18

Purnendu Banerjee

Communist Party of India (Marxist)

3417

Purnendu Banerjee

Bapi Gorai

Independent

150

19

Samir Kora

Communist Party of India

1891

Samir Kora

Sadhu Majhi

Independent

100

20

Akhtari Khatun

Communist Party of India (Marxist)

2295

Akhtari Khatun

Rabia Bibi

Indian National Congress

263

Asma Bibi Khan

Independent

202

21

Dilip Gope

Communist Party of India (Marxist)

2220

Dilip Gope

Pramod Kumar Singh ( Ukil Singh)

Independent

209

 

Municipality

:

Kalna

Total Ward

:

18

Party Wise Break-up

CPI(M)

:

11

INC

:

5

AITC

:

2

 

Result of Kalna Municipality – 2005

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

1

Doly Mukherjee

All India Trinamool Congress

351

Biswanath Lahiri

Biswanath Lahiri

Communist Party of India (Marxist)

539

2

Arunava Chakraborty

All India Trinamool Congress

687

Arunava Chakraborty

Somnath Saha

Communist Party of India (Marxist)

492

3

Kanika Mazumdar

All India Trinamool Congress

527

Kanika Mazumdar

Sandhya Halder

Communist Party of India (Marxist)

489

4

Kamala Nag

All India Forward Bloc

404

Sunipa Dutta

Sunipa Dutta

Indian National Congress

458

Supti Mondal

Bharatiya Janata Party

21

Aparna Ghosh

Independent

3

Putul Saha

Independent

1

5

Gopal Mohan Dey

Communist Party of India (Marxist)

475

Narayan Chandra Guha

Narayan Chandra Guha

All India Trinamool Congress

597

6

Anupam Mukherhjee

All India Trinamool Congress

619

Tapan Kumar Bhowmick

Tapan Kumar Bhowmick

Communist Party of India (Marxist)

721

7

Usha Das

All India Trinamool Congress

1273

Malabika Goswami

Malabika Goswami

Communist Party of India (Marxist)

1823

Swapna Basu

Bharatiya Janata Party

66

8

Gouranga Goswami

Communist Party of India (Marxist)

857

Gouranga Goswami

Lakshman Kumar Roy

Indian National Congress

719

9

Binoy Bhusan Dutta

Indian National Congress

1274

Binoy Bhusan Dutta

Mihir Saha

Communist Party of India (Marxist)

498

10

Maya Pal

Communist Party of India (Marxist)

1126

Maya Pal

Dipti Saha

Independent

951

11

Adwaita Dawn

Indian National Congress

791

Debasish Dey (Mintu)

Debasish Dey (Mintu)

Communist Party of India (Marxist)

968

12

Amit Modak

All India Trinamool Congress

728

Sipra Das

Sipra Das

Communist Party of India (Marxist)

1342

13

Upasana Mondal

Bharatiya Janata Party

29

Pratima Mondal

Golapi Mondal

All India Trinamool Congress

746

Pratima Mondal

Communist Party of India (Marxist)

981

Ruma Halder

Bahujan Samaj Party

26

14

Anil Halder

Bahujan Samaj Party

24

Subrata Sarkar

Subrata Sarkar

Communist Party of India (Marxist)

675

Somnath Pandit

All India Trinamool Congress

583

15

Tapasi Mukherjee

Bharatiya Janata Party

46

Biswajit Sen (Shyamal)

Prabhat Kumar Saha

Communist Party of India (Marxist)

979

Biswajit Sen ( Shyamal)

Indian National Congress

1280

16

Rajashri Das

All India Trinamool Congress

765

Soma Saha

Soma Saha

Communist Party of India (Marxist)

841

17

Goutam Saha

Communist Party of India (Marxist)

460

Deboprasad Bag (Poltu)

Deboprasad Bag (Poltu)

Indian National Congress

672

Rabindra Nath Halder

Bahujan Samaj Party

29

18

Babulal Saha

Communist Party of India (Marxist)

823

Biswajit Kundu

Biswajit Kundu

All India Trinamool Congress

1016

 

 

 

Municipal By-Election Result - 2005

 

Burdwan Municipality

 

 

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

12

Ardhendu Biswas

Bharatiya Janata Party

1382

Ashoke Chakravotry

Ashoke Chakravotry

Communist Party of India (Marxist)

6260

 

Kulti Municipality

 

No. of Ward

Name of the Contesting Candidate

Party Affiliation

Vote Secured

Name of the Winning Candidate

21

Gopi Krishna Dutta

Communist Party of India

573

Sisir Ghosh

Dinabandhu Maji

Indian National Congress

671

Debasis Maji

Bharatiya Janata Party

67

Sisir Ghosh

All India Trinamool Congress

1228

Debabrata Sarkar

Independent

46

Baranali Thakur

Independent

872

 

 

Site best Viewed with 1024 * 768 resolution in Google Chrome 62.0.3202.62 , IE 11.0 & Mozilla Firefox 4.42.0.0
The website is designed & developed by NIC Purba Bardhaman & Contents provided by District Administration . All Rights Reserved.